NGO

Get Adobe Flash player

Inicjatywa lokalna – przy wsparciu m.st. Warszawy można zrealizować...

Powiększ Zwykły Pomniejsz
share
opublikowano: 2013-10-07 13:11, an.malinowska

Inicjatywa lokalna – przy wsparciu m.st. Warszawy można zrealizować swój pomysł na działania lokalne

archiwum Stowarzyszenia na rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego ODBLOKUJ fot. archiwum Stowarzyszenia na rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego ODBLOKUJ

W dniu 11 lipca 2013 r. Rada m.st. Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie inicjatywy lokalnej. Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz 7 października 2013 r. podpisała zarządzenie w sprawie określenia szczegółowego trybu rozpatrywania i realizacji wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Dzięki tym dokumentom mieszkańcy Warszawy mogą sami albo za pośrednictwem organizacji pozarządowych złożyć wniosek o realizację inicjatywy lokalnej i otrzymać wsparcie Miasta.

 

Malowanie ławek na osiedlu, zajęcia edukacyjne z zasad segregacji śmieci, odnowienie klubu mieszkańca, a może rozbudowa lokalnego placu zabaw. To wszystko są działania lokalne, które teraz mieszkańcy będą mogli realizować przy wsparciu miasta. Mieszkańcy z pomysłem na inicjatywę lokalną, bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych, mogą złożyć wniosek do miasta. Oprócz opisania planowanego przedsięwzięcia, muszą też przedstawić wkład własny, który może być wskazany w postaci pracy społecznej, czyli liczbę „osobogodzin” mieszkańców zaangażowanych w realizację projektu, wkładu rzeczowego (np. farby, narzędzia, udostępnienie pomieszczeń) lub wkładu finansowego. Miasto ze swojej strony nie może bezpośrednio przekazać środków finansowych grupie mieszkańców, ale może na przykład kupić materiały lub sfinansować usługi, zapewnić wsparcie organizacyjne i osoby do określonych prac, czy wypożyczyć niezbędny sprzęt.

 

Szczegółowe informacje dotyczące inicjatywy lokalnej zawarte są w przewodniku "Działaj w swojej okolicy! Inicjatywy lokalne – krok po kroku".

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej dotyczącej inicjatywy lokalnej, na której można znaleźć m.in. generator wniosków, bazę inicjatyw lokalnych, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Projekty uchwały i zarządzenia w sprawie inicjatywy lokalnej były w marcu br. konsultowane z mieszakńcami i organizacjami pozarządowymi.

sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji
projekt uchwały z uwzględnieniem uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji
projekt zarządzenia z uwzględnieniem uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji

Pliki do pobrania

  1. 1.
    przewodnik "Działaj w swojej okolicy! Inicjatywy lokalne – krok po kroku"
    (plik: inicjatywy_lokalne_broszura.pdf, rozmiar pliku: 459.49 KB)
    Pobierz