Możliwość dzierżawienia nieruchomości m.st. Warszawy przez organizacje pozarządowe
Zarządzenie Nr 811/2017 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 05 maja 2017 r. w sprawie zasad wydzierżawiania na okres do trzech lat nieruchomości miasta stołecznego Warszawy i nieruchomości Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent m.st. Warszawy, reguluje m.in. zasady udostępniania gruntu dla organizacji pozarządowych.
Preferencyjne Warunki
Zgodnie z § 4 Zarządzenia dopuszcza się, w uzasadnionych przypadkach, możliwość udostępnienia gruntu na zasadach innych niż w zarządzeniu, w odniesieniu do niekomercyjnych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez m.st. Warszawa oraz przez samorządowe instytucje kultury dla których organizatorem jest m.st. Warszawa, a także wydarzeń organizowanych przez fundacje, stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe, które zostały objęte patronatem Prezydenta m. st. Warszawy lub są organizowane przy współudziale m. st. Warszawy.
Możliwość ubiegania się o obniżoną stawkę czynszu dzierżawnego reguluje § 5 Załącznika Nr 1 do Zarządzenia:
Zasady wydzierżawiania nieruchomości
Zgodnie z § 1 załącznika nr 1 do Zarządzenia wydzierżawieniu mogą podlegać nieruchomości lub ich części, które:
1) stanowią własność m.st. Warszawy, na podstawie ostatecznych decyzji komunalizacyjnych,
2) zostały zinwentaryzowane jako mienie podlegające komunalizacji na rzecz m. st. Warszawy,
3) zostały nabyte na własność m.st. Warszawy w innym trybie,
4) stanowią własność Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Komórka organizacyjna Urzędu, wydział dla dzielnicy, jednostka organizacyjna przygotowują nieruchomość do wydzierżawienia zgodnie z § 4 załącznika nr 1 do Zarządzenia wykaz nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia, zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (.Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 z późn. zm.) zawierający:
1) oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości,
2) powierzchnię nieruchomości,
3) opis nieruchomości,
4) przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania,
5) termin zagospodarowania nieruchomości,
6) wysokość opłat z tytułu dzierżawy,
7) terminy wnoszenia opłat,
8) zasady aktualizacji opłat,
9) informacje o przeznaczeniu do wydzierżawienia.
Obowiązek przygotowania wykazu nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia na czas oznaczony do 3 miesięcy, zgodnie z art. 35 ust.1 b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Wykaz sporządza się i podaje do publicznej wiadomości, jeżeli po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 miesięcy strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.
3. Pełnomocnik w zakresie umocowania zatwierdza wykaz nieruchomości do wydzierżawienia.
4. Wykaz, o którym mowa w ust. 1 oraz w ust. 2 wywiesza się na tablicy ogłoszeń w siedzibie komórki organizacyjnej Urzędu, urzędu dzielnicy, jednostki organizacyjnej na okres 21dni.
5. Informację o wywieszeniu wykazu podaje się do publicznej wiadomości w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej Urzędu m. st. Warszawy w przypadku spraw załatwianych przez komórki organizacyjne Urzędu, na stronie internetowej urzędu dzielnicy w przypadku spraw załatwianych przez komórkę organizacyjną urzędu dzielnicy, na stronie internetowej właściwej jednostki organizacyjnej oraz informuje się pisemnie podmiot zgłaszający wniosek. W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, przekazuje wykaz wojewodzie, w celu jego zamieszczenia na stronie podmiotowej wojewody w Biuletynie Informacji Publicznej przez okres 21 dni.
6. W przypadku nie podpisania umowy dzierżawy z jakichkolwiek przyczyn w okresie 3 miesięcy od daty zdjęcia wykazu o przeznaczeniu nieruchomości do wydzierżawienia, procedura dzierżawy zostanie przeprowadzona od początku.
Wniosek o wydzierżawienie nieruchomości
Wniosek o wydzierżawienie nieruchomości powinien zawierać dane określone we wzorze, który stanowi załącznik nr 4 do Zarządzenia. Wniosek składa się w:
Dodatkowe informacje odnośnie dzierżawy nieruchomości z zasobu m.st. Warszawy można uzyskać w Biurze Mienia Miasta i Skarbu Państwa m.st. Warszawy. Wykaz telefonów i adresów dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Odnośniki – Podstawa prawna:
ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147, poz. 2260);
Zarządzenie Nr 811/2017 r. Prezydenta M.ST. Warszawy 5 maja 2017 r. w sprawie zasad wydzierżawiania na okres do trzech lat nieruchomości m.st. Warszawy i nieruchomości Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.